Spadek a zachowek – podstawowe różnice. Co warto wiedzieć na ten temat?

Dziedziczenie majątku po zmarłej osobie może przebiegać na wiele różnych sposobów. Czasami wynikają z tego tytułu pewne zawiłości (nawet w przypadku pozostawienia testamentu), które warto jak najszybciej wyjaśnić. Bardzo duży związek z dziedziczeniem majątku mają dwa pojęcia: spadek oraz zachowek. Należy je dokładnie przeanalizować i dobrze zrozumieć ich sens. 

Spadek – podstawowe informacje

Spadek można odziedziczyć zarówno w momencie, gdy osoba zmarła pozostawiła testament, jak i bez wspomnianego dokumentu. W testamencie zmarły może zdecydować się na różnorakie zapisy, np. wyłączając ze spadku jednego ze swoich potomków. Nie oznacza to jednak, że taka osoba pozostanie bez prawa do walki o pozostawiony majątek (w zasadzie o jego część).

Jeśli zmarły nie pozostawił testamentu w pierwszej kolejności spadek po nim dziedziczą dzieci oraz współmałżonek (w równych częściach, z zastrzeżeniem, że małżonek nie dostanie mniej niż 1/4 pozostawionego majątku). Jeśli współmałżonek umarł wcześniej, wszystko przypada dzieciom. Jeśli dzieci również nie żyją ich część będzie należała do ich potomków lub też wnuków. W przypadku braku dzieci dziedziczenie spadku wygląda w następujący sposób: połowa spadku dla współmałżonka, a po 1/4 dla rodziców zmarłego (po połowie, gdy małżonek nie żyje).

Spadku można się zrzec (wyłącznie za życia danej osoby) lub też go odrzucić (np. w sytuacji, gdy spadkobiercy wiedzą, że spadkodawca miał spore długi). Należy to zrobić w ciągu 6 miesięcy od momentu, w którym spadkobierca dowiedział się, że przysługuje mu dziedziczenie. O wszelkich szczegółach zainteresowanych poinformuje z pewnością wynajęta kancelaria prawna. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o spadkach? Odwiedź stronę Prawników https://dm-adwokaci.pl/przyjecie-spadku-z-dobrodziejstwem-inwentarza-co-to-znaczy/

Zachowek – kluczowe wiadomości

Zachowek to pojęcie, z którym można się spotkać w momencie, gdy spadkodawca pozostał testament, jednak nie ujął w nim kogoś z najbliższej rodziny. Wydawać mogłoby się, że taka osoba nie otrzyma nawet niewielkiej części z pozostawionego majątku, lecz rzeczywistość jest nieco inna. To właśnie wtedy warto skorzystać z prawa do zachowku, o czym danej osobie opowie doświadczony prawnik. Co istotniejsze zachowek przysługuje:

  • dzieciom zmarłego,
  • współmałżonkowi (jeśli nie był ze zmarłym w separacji ustanowionej przez sąd lub nie doszło do rozwodu),
  • wnukom spadkodawcy,
  • rodzicom zmarłego.

Warto wiedzieć również o tym, jaka jest wysokość ewentualnego zachowku. To połowa wartości udziału w spadku (ewentualnie 2/3 dla osób małoletnich i trwale niezdolnych do wykonywania jakiejkolwiek pracy), która wynikałaby z dziedziczenia ustawowego (np. jeśli wartość ta wynosi 25 procent, w przypadku zachowku wyniosłaby 12,5 procent). Większą wiedzę na ten temat posiada obeznany w temacie adwokat, więc na pewno warto nawiązać z nim bliższą współpracę.

Zachowek i spadek – jak to wygląda w praktyce? Jakie kroki należy podjąć?

Jeśli dana osoba chce się ubiegać o należy jej zachowek powinna złożyć odpowiedni pozew (w sądzie zlokalizowanym w miejscu zamieszkania zmarłego. Dla zachowku przekraczającego 75 tysięcy złotych będzie to sąd okręgowy, a w drugim przypadku sąd rejonowy). Przydatny okaże się w tym zakresie wykwalifikowany radca. Trzeba liczyć się z tym, że pozew wiąże się z koniecznością uiszczenia 5 procent wartości całej sumy o którą występuje dana osoba.

Jeśli chodzi o nabycie spadku wniosek można złożyć u notariusza, jak i w sądzie (rejonowym – właściwym dla miejsca zamieszkania zmarłego). Potrzebnych będzie kilka istotnych dokumentów, w tym m.in. akt zgonu, testament (ewentualnie) oraz akty małżeństwa i urodzenia dzieci (ewentualnie). Osoby najbliższe mogą ubiegać się o zwolnienie z podatku od spadku (czas na to wynosi 6 miesięcy – formularz SD-Z2). Dalsza rodzina nie ma takiego prawa i w ciągu 3 miesięcy zgłasza nabycie spadku do Urzędu Skarbowego na druku SD-3.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*