Szybki rozwód – jak się za to zabrać?

Rozwody trwające miesiącami lub latami nie należą do najprzyjemniejszych doświadczeń. Z racji tego zainteresowani coraz częściej decydują się na szybki rozwód, podczas którego nie jest orzekana wina żadnej ze stron. To spore ułatwienie, ponieważ współmałżonkowie mogą obrać wybrane ścieżki i zakończyć pewien etap swojego życia. 

Prawidłowe sformułowanie pozwu to podstawa

Sprawa rozwodowa rozpoczyna się od prawidłowo sformułowanego pozwu. Nie da się ukryć, że pomocna pod tym kątem okaże się wiedza specjalisty. Prawnik u bokugwarantuje pewność działań, obranie właściwej strategii oraz szansę na uzyskanie szybszego rozwodu. Pozew należy skonstruować w taki sposób, aby nie pozostawiał żadnych wątpliwości i nie trzeba było przeprowadzać dodatkowego postępowania dowodowego.

Przy braku orzekania o winie warto mieć świadomość tego, że w pewnych sytuacjach można płacić świadczenia alimentacyjne drugiej stronie. Dzieje się to w przypadku, gdy były współmałżonek żyje w niedostatku.

Przygotowanie wniosków dowodowych oraz pełne porozumienie z drugą stroną

Adwokat może podpowiedzieć zainteresowanym, jakie kroki będą w ich przypadku najbardziej efektywne. Istotną kwestię pełni przygotowanie wniosków dowodowych. Warto wybierać te, które będą dla sądu niezbyt czasochłonne. Nie zawsze opłaca się też powoływać kilku świadków, czasami wystarczy zaledwie jeden. Trzeba się nad tym poważnie zastanowić, a dużą pomoc oferuje w tym zakresie radca. Szybkie rozwody są możliwe jedynie wtedy, gdy osiągnie się pełne porozumienie z drugą stroną, więc należy nad tym popracować jeszcze przed pierwszą rozprawą. W takiej sytuacji:

  • współmałżonkowie wspólnie ustalają zakres winy,
  • porozumienie powinno występować pod postacią pisemną lub ustną.

Pozew składa wyłącznie jedna ze stron, lecz można to między sobą ustalić, tak aby nie generować niepotrzebnych problemów. Jeśli małżonkowie rozstają się ze sobą w zgodzie, istnieje spore prawdopodobieństwo, iż sąd nie będzie przedłużał rozprawy. Wszystko trzeba jednak odpowiednio udokumentować. Profesjonalna kancelaria może być dla każdej ze stron wybawieniem. Czytaj dalej na stronie Prawników https://dm-adwokaci.pl/uslugi-adwokackie/prawo-rodzinne/

Ustalenie opieki nad dziećmi i podziału majątku

Ostatnią (lecz nie najmniej istotną) rzeczą, na której warto się skupić jest ustalenie opieki nad dziećmi oraz ewentualny podział majątku. Brak porozumienia w tych kwestiach może skutkować przedłużającymi się rozprawami. Rozwód przebiegnie sprawnie, gdy współmałżonkowie ustalą, kto z nich będzie sprawował opiekę nad dzieckiem. Porozumienie powinno zawierać przede wszystkim miejsce zamieszkania małoletniego oraz ewentualną wysokość alimentów.

Sprawa rozwodowa nie wzbudzi traumatycznych przeżyć, gdy strony ustalą zgodny podział majątku. Chodzi m.in. o podzielenie mieszkania czy też zebranych oszczędności. Prawnik doradzi, aby majątek podzielić po połowie. Dzięki temu rozwody przebiegają ekspresowo i bez niepotrzebnych scysji. Samodzielne działania niekoniecznie muszą zakończyć się sukcesem, więc lepiej powierzyć swoje sprawy doświadczonym fachowcom. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*