Jesteś ofiarą mobbingu ? Dowiedz się jak z nim walczyć.

Mobbing w pracy to zjawisko, o którym mówi się coraz częściej. Najczęściej pojawia się ono w środowiskach, które charakteryzują się zamkniętymi, hierarchicznymi strukturami, gdzie panują zależności służbowe. Jego ofiarą może paść każdy z nas, bez względu na stanowisko czy doświadczenie zawodowe. Jeżeli więc stałeś się ofiarą mobbingu w miejscu pracy, pamiętaj, że udowodnienie tego leży po Twojej stronie. Dowiedź się jak zbierać dowody oraz jak może Ci w tym pomóc Adwokat prawa pracy.

Co to jest mobbing w miejscu pracy ?

Za mobbing uważa się zastraszanie, oczernianie i wyśmiewanie pracownika w miejscu pracy. Prawo pracy Wrocław za działania takie uważa również wszystkie sytuacje, które powodują zaniżanie oceny przydatności zawodowej pracownika, izolują lub wykluczają go z zespołu współpracowników. Osobą, która najczęściej dopuszcza się mobbingu jest zazwyczaj pracownik na wyższym stanowisku, jak kierownik czy dyrektor firmy. Spotkać można również mobbing poziomy zakładach pracy. W takim przypadku mobberem jest współpracownik.

Jak rozpoznać mobbing w miejscu pracy ?

Aby mówić o mobbingu w miejscu pracy, zachowanie to musi posiadać kilka cech występujących w tym samy czasie. Przede wszystkim działania te muszą być długotrwałe, uporczywe i powtarzające się. Prawo pracy Wrocław nie precyzuje konkretnego przedziału czasowego dla działań związanych z mobbingiem, ale przyjmuje się, że zachowania takie mogą powtarzać się około pół roku.

Ważne jest również, aby nie mylić mobbingu z uzasadnioną krytyką czy sporadycznymi konfliktami, które zdarzają się w każdym środowisku.

Jak zbierać dowody przeciw mobberowi ?

Zbieranie obciążających materiałów powinno się zacząć się jak najwcześniej. Dobrym pomysłem jest prowadzenie dziennika, w którym warto zapisywać wszystkie akty mobbingu w pracy. Przy każdym wydarzeniu należy dokładnie opisać sytuację i miejsce, w którym to się wydarzyło wraz z datą i godziną. Dodatkowo trzeba zbierać wszystkie dowody takie jak: sms, maile czy nagrania głosowe. W sytuacjach konfliktowych głośno wyrażać sprzeciw oraz prosić o obecność świadków. Jeżeli istnieje taka możliwość, zgłosić zaistniałą sytuację do odpowiednich organów wewnątrz firmy.

Dodatkowo jeżeli zauważamy, że działania mobbera odbijają się na naszym zdrowiu, warto udać się do psychologa. Dowodem w sprawie może być również długotrwałe zwolnienie lekarskie wystawione przez specjalistę stwierdzające rozstrój zdrowia.

Chcesz wygrać z mobberem ? Skorzystaj z pomocy prawnej !

Mobbing w pracy może spotkać każdego, jednak nie wszyscy decydują się na walkę o swoje prawa. Wynika to z tego, że sprawy o mobbing w pracy są skomplikowane i długotrwałe. Wykorzystuje to mobber, który często jest przekonany o swojej bezkarności w takiej sytuacji. Wykorzystuje bezradność oraz paraliżujący strach ofiary przez podjęciem jakichkolwiek działań. Nie można zgadzać się na taki stan rzeczy i warto szukać profesjonalnej pomocy. Adwokat prawa pracy podpowie jak odpowiednio zbierać dowody w sprawie oraz dopilnuje dopełnienia wszystkich procedur. Dzięki jego profesjonalnej pomocy mamy szansę na korzystny wyrok, a dodatkowo, w przypadku rozstroju zdrowia, zawalczy o uzyskanie dla nas właściwego zadośćuczynienia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*