Rozwód z orzeczeniem o winie a alimenty

Wiele małżeństw rozpada się z biegiem czasu, ponieważ partnerzy nie mogą się ze sobą dogadać lub też kierują się w życiu zupełnie innymi wartościami. Niektóre małżeństwa rozpadają się jednak z zupełnie innego powodu, np. wtedy, gdy dojdzie do zdrady. Problemem może być także długotrwałe znęcanie psychiczne lub fizyczne. Wiele osób z czasem tego nie wytrzymuje i odchodzi od swojego partnera, chcąc wziąć rozwód z orzeczeniem o winie.

Rozwód z orzeczeniem o winie – jak się za to zabrać?

Jeśli kogoś interesują takie rozwody, najlepszym rozwiązaniem będzie profesjonalny adwokat. Specjalista podpowie zainteresowanym stronom, jakie kroki prawne podjąć, aby sprawa zakończyła się pomyślnie i sprawnie. W przypadku orzeczenia o winie u jednej ze stron, nakłada się na nią tzw. obowiązek alimentacyjny. Należy jednak wystąpić przed sądem z żądaniem przyznania alimentów. Robi to osoba, która uznana jest za niewinną rozkładu pożycia małżeńskiego. Jak widać wyraźnie przydadzą się pod tym kątem fachowe porady prawne, o które można poprosić w kancelarii. Dzięki temu łatwiej będzie przejść zainteresowanym przez wszelkie formalności. Adwokaci pomogą także udowodnić przed sądem ewentualną winę współmałżonka. 

Kto może ubiegać się o alimenty i jak długo to trwa?

alimenty z tytułu wyżej wspomnianych rozwodów ubiegać mogą się:

  • byli małżonkowie, którzy nie zostaną uznani za wyłącznie winnych rozkładu pożycia,
  • byli małżonkowie, którzy znajdą się w bardzo trudnym położeniu finansowym.

Bardzo istotne jest to, że były małżonek nie musi znajdować się w niedostatku, jego sytuacja po rozwodzie musi się jednak znacząco pogorszyć i trzeba mieć na to jakieś dowody. Pogorszenie się sytuacji finansowej może objawiać się m.in. zmniejszeniem pensji, w wyniku redukcji etatów w zakładzie pracy. Wszystko to trzeba jednak udokumentować przed sądem, w czym zainteresowanym pomogą prawnicy, dlatego warto otworzyć się na ich pomoc prawną. Sprawdź stronę Kancelarii Adwokackiej w Warszawie https://dm-adwokaci.pl/

Obowiązek alimentacyjny wobec osoby, która nie zostanie uznana za winną rozpadu pożycia ustaje, gdy były małżonek wejdzie w nowy związek małżeński. 

Czy warto zdecydować się na rozwód z orzeczeniem o winie?

Rozwody z orzekaniem o winie są korzystne dla tych osób, które nie czuły się w małżeństwie szczęśliwe i zostały w jakiś sposób skrzywdzone. Takich osób jest bardzo dużo, dlatego warto ubiegać się przed sądem o swoje prawa. Trzeba mieć jednak świadomość tego, iż takie sprawy trwają zazwyczaj bardzo długo, zdecydowanie dłużej niż zwykłe rozwody, bez orzekania o winie. Oczywiście w pewnych sytuacjach warto walczyć o przyznanie alimentów od byłych małżonków, ponieważ można w ten sposób poprawić swoją sytuację finansową i otrzymać swego rodzaju zadośćuczynienie za poniesione krzywdy. O wszelkich sprawach decydują jednak adwokaci, z którymi się współpracuje, ponieważ to oni podpowiadają stronom, jakie konkretnie kroki będą dla nich najlepsze. Niekiedy warto odpuścić i zacząć nowy etap w życiu natychmiastowo, aby odciąć się od swojej przyszłości i być w końcu szczęśliwą osobą. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*