Zanim rozprawa rozwodowa dojdzie do skutku strony muszą dopełnić szereg formalności, niezbędnych do jej uruchomienia. Sąd musi dowiedzieć się, na jakiej postawie wystosowane jest żądanie, a także jakie dowody zebrane zostały w sprawie. Okazuje się, że samo złożenie pozwu o rozwód nie wystarczy, by organ orzekł formalny rozpad małżeństwa. Jak wygląda więc ten proces?
Formułowanie pozwu o rozwód
Pozew o rozwód można napisać samodzielnie, bądź skorzystać z pomocy profesjonalnego radcy prawnego. Prosząc o pomoc Adwokat rozwód Wrocław liczyć można nie tylko na opracowanie wniosku do sądu, lecz także przedstawicielstwo w trakcie rozprawy. To właśnie specjalista pomaga określić, do którego sądu okręgowego powinien być skierowany pozew o rozwód, a także jakie są poszczególne elementy tego dokumentu. Ważne jest szczegółowe wskazanie stron rozprawy, poprzez nakreślenie ich imion, nazwisk, zawodów i aktualnych adresów.
Jakie są Twoje żądania oraz jak uzasadnisz pozew?
Pozew o rozwód nie może obejść się bez wskazania żądań strony wnoszącej wniosek o separację. Poza orzeczeniem rozwodu może to być podanie danych osoby winnej rozpadowi małżeństwa, a nawet prośba o powołanie świadków w sprawie. Wówczas niezbędne będzie podanie ich dokładnych imion, nazwisk i danych adresowych. Nie wolno zapomnieć, by pozew został właściwie uzasadniony. To tu należy podać do wiadomości sądu dlaczego doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia między partnerami.
Po złożeniu wniosku ureguluj niezbędne opłaty
Do tak napisanego dokumentu należy dołączyć stosowne załączniki (akt małżeństwa, zaświadczenia o zarobkach, czy akty urodzenia dzieci), a następnie można złożyć pozew we właściwym sądzie. Trzeba pamiętać, że rozwód niesie za sobą koszty. Należą do nich opłaty sądowe, czy pensja dla reprezentującego stronę adwokata.
Kiedy możesz starać się o alimenty od byłego małżonka?
Wszyscy radcy prawni w kraju potwierdzą fakt, że małżonkowie mogą się starać o alimenty od swoich byłych partnerów. Jak twierdzi niemal każdy adwokat z Katowic, wystarczy w odpowiedni sposób przedstawić swoją trudną sytuację finansową, by móc starać się o świadczenie od byłego partnera. Co ciekawe, o alimenty można wnioskować również wtedy, gdy podczas rozwodu nie orzeczono winy żadnej ze stron. Wówczas trzeba jednak wykazać, że były małżonek przebywa w niedostatku i potrzebuje pieniędzy od drugiej ze stron na swoje utrzymanie. Co do zasady alimenty te przyznaje się na okres 5 lat, co jednak może zostać przedłużone decyzją sądu.
Alimenty od strony winnej rozkładu pożycia
W lepszej sytuacji znajdują się osoby, których małżonek został uznany za winnego rozkładowi pożycia. Wówczas nie musi on udowadniać przebywania w niedostatku, lecz wskazać sądowi, jak pogorszy się jego sytuacja materialna po rozwodzie w porównaniu do tego, jak mogłaby wyglądać, gdyby do rozwodu nie doszło. Sąd rozpatruje wówczas przedstawione dowody i orzeka, czy małżonkowi należą się alimenty od byłego partnera. Warto pamiętać, że świadczenie pobierać można do momentu zmiany sytuacji materialnej małżonka lub zawarcia nowego związku małżeńskiego.
Dodaj komentarz