Składanie pozwu o rozwód i alimenty dla małżonka

      Zanim rozprawa rozwodowa dojdzie do skutku strony muszą dopełnić szereg formalności, niezbędnych do jej uruchomienia. Sąd musi dowiedzieć się, na jakiej postawie wystosowane jest żądanie, a także jakie dowody zebrane zostały w sprawie. Okazuje się, że samo złożenie pozwu o rozwód nie wystarczy, by organ orzekł formalny rozpad małżeństwa. Jak wygląda więc ten proces?

Formułowanie pozwu o rozwód

     Pozew o rozwód można napisać samodzielnie, bądź skorzystać z pomocy profesjonalnego radcy prawnego. Prosząc o pomoc  Adwokat rozwód Wrocław  liczyć można nie tylko na opracowanie wniosku do sądu, lecz także przedstawicielstwo w trakcie rozprawy. To właśnie specjalista pomaga określić, do którego sądu okręgowego powinien być skierowany pozew o rozwód, a także jakie są poszczególne elementy tego dokumentu. Ważne jest szczegółowe wskazanie stron rozprawy, poprzez nakreślenie ich imion, nazwisk, zawodów i aktualnych adresów.

Jakie są Twoje żądania oraz jak uzasadnisz pozew?

     Pozew o rozwód nie może obejść się bez wskazania żądań strony wnoszącej wniosek o separację. Poza orzeczeniem rozwodu może to być podanie danych osoby winnej rozpadowi małżeństwa, a nawet prośba o powołanie świadków w sprawie. Wówczas niezbędne będzie podanie ich dokładnych imion, nazwisk i danych adresowych. Nie wolno zapomnieć, by pozew został właściwie uzasadniony. To tu należy podać do wiadomości sądu dlaczego doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia między partnerami.

Po złożeniu wniosku ureguluj niezbędne opłaty

      Do tak napisanego dokumentu należy dołączyć stosowne załączniki (akt małżeństwa, zaświadczenia o zarobkach, czy akty urodzenia dzieci), a następnie można złożyć pozew we właściwym sądzie. Trzeba pamiętać, że rozwód niesie za sobą koszty. Należą do nich opłaty sądowe, czy pensja dla reprezentującego stronę adwokata.

Kiedy możesz starać się o alimenty od byłego małżonka?

     Wszyscy radcy prawni w kraju potwierdzą fakt, że małżonkowie mogą się starać o alimenty od swoich byłych partnerów. Jak twierdzi niemal każdy adwokat z Katowic, wystarczy w odpowiedni sposób przedstawić swoją trudną sytuację finansową, by móc starać się o świadczenie od byłego partnera. Co ciekawe, o alimenty można wnioskować również wtedy, gdy podczas rozwodu nie orzeczono winy żadnej ze stron. Wówczas trzeba jednak wykazać, że były małżonek przebywa w niedostatku i potrzebuje pieniędzy od drugiej ze stron na swoje utrzymanie. Co do zasady alimenty te przyznaje się na okres 5 lat, co jednak może zostać przedłużone decyzją sądu. 

Alimenty od strony winnej rozkładu pożycia

     W lepszej sytuacji znajdują się osoby, których małżonek został uznany za winnego rozkładowi pożycia. Wówczas nie musi on udowadniać przebywania w niedostatku, lecz wskazać sądowi, jak pogorszy się jego sytuacja materialna po rozwodzie w porównaniu do tego, jak mogłaby wyglądać, gdyby do rozwodu nie doszło. Sąd rozpatruje wówczas przedstawione dowody i orzeka, czy małżonkowi należą się alimenty od byłego partnera. Warto pamiętać, że świadczenie pobierać można do momentu zmiany sytuacji materialnej małżonka lub zawarcia nowego związku małżeńskiego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*