Kierowco, bądź gotowy na kontrolę drogową

Poruszanie się po drogach publicznych samochodami wymaga uprzedniego przygotowania pojazdu. Musi być on sprawny pod kątem technicznym i jednocześnie spełniać musi wszystkie wymogi formalne. Te są bowiem pierwszym punktem kontroli, jakie przeprowadzają policjanci wobec prowadzonych przez kierowców aut. O jakich dokumentach nie może zapomnieć kierowca wyruszający na drogi i w jaki sposób może je zdobyć? Jeśli jesteś początkujący, te informacje mogą być dla Ciebie cenne.

Wymagane dokumenty

Pierwszym, obowiązkowym dokumentem, jaki kierowca bezwzględnie musi posiadać podczas kontroli prowadzonego pojazdu jest prawo jazdy. Za nieposiadanie dokumentu przy sobie grozi mandat pieniężny. Drugi dokument, o którym nie należy zapomnieć to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej samochodu, a także ważny dokument rejestracyjny pojazdu. Warto bowiem pamiętać, że zarówno OC, jak i przegląd techniczny podlegają corocznym uaktualnieniom, o które musi zadbać kierowca, gdyż w razie kontroli pojazdu przez policję znów grozić może mandat.

Co jeszcze musisz mieć przy sobie?

Ci kierowcy, którzy są jednocześnie posiadaczami auta powinni pamiętać, że każdy samochód musi posiadać dokument, jakim jest karta pojazdu i choć nie jest ona wymagana w kontroli policyjnej, to ułatwia ona załatwianie spraw urzędowych. Chodzi przede wszystkim o rejestrację samochodu, której fakt wpisywany jest w kartę pojazdu, gdzie znajdują się wszystkie dane na temat samochodu od początku jego poruszania się po drogach. Tym samym już podczas zakupu auta warto zapytać sprzedawcę o ten dokument.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*