Odzyskiwanie należności od nieuczciwego kontrahenta

Wielu z nas spotkało się z nieuczciwymi kontrahentami w swoim życiu. Zdarza się to nie tylko firmom, ale bardzo często również osobom fizycznym, które chcąc dorobić często podejmują się prac dorywczych różnego rodzaju. Nie jest wszakże tajemnicą, że niektórzy celowo opóźniają moment płatności tylko po to, by wzbogacić się na czyjejś pracy i opóźnienia nie mają związku z problemami finansowymi. Jak sobie z tym radzić?

Podstawowe działania po upływie terminu płatności

Naturalnie zacząć trzeba zawsze od przypomnienia się naszemu kontrahentowi. Zdarza się, że w natłoku obowiązków rzeczywiście płatność może umknąć. Jeśli jednak polubowne przypomnienie nie pomaga, to należy podjąć czynności windykacyjne. Wbrew pozorom nie polega to na wynajmowaniu profesjonalnych windykatorów, co większości osób kojarzy się z odzyskiwaniem długu. Każdy z nas, szczególnie kiedy kwota jest stosunkowo niewielka, może przeprowadzić je osobiście.

Postępowanie windykacyjne krok po kroku

Zanim oddamy sprawę do sądu, musimy zgodnie z prawem wyczerpać możliwości polubownej spłaty. Pierwszym krokiem jest wysłanie jednoznacznego wezwania do zapłaty wraz z notą odsetkową. Najlepiej jest pobrać wezwanie do zapłaty wzór i uzupełniając odpowiednie pola stworzyć własne. Wysyłki najlepiej jest dokonać listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. W wezwaniu musimy wskazać dokładną kwotę, wartość odsetek i powód powstania zadłużenia. W dobrym guście jest siedmiodniowy termin płatności. Jeśli w kilka dni po upłynięciu terminu nadal nie mamy pieniędzy, wysyłamy ostateczne wezwanie i znów dajemy termin. Po dwóch wezwaniach można śmiało zakładać sprawę w sądzie.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*