Droga do umowy na czas nieokreślony

Najbardziej pożądaną formą zatrudnienia przez pracowników jest umowa na czas nieokreślony. Otrzymanie jej wiąże się z uzyskaniem szeregu przywilejów, takich jak wydłużony okres wypowiedzenia w przypadku zwolnienia, czy przychylne decyzje banków w przypadku ubiegania się o wysokie kwoty kredytów. Jednakże otrzymanie umowy na czas nieokreślony nie następuje od razu po uzyskaniu nowej pracy, a wręcz jest bardzo czasochłonne. Przez jakie etapy najpierw musi przejść pracownik?

Zacznij od początku

Zatrudnienie najczęściej rozpoczyna się od otrzymania umowy na okres próbny, a następną jest umowa o pracę na czas określony. Pracownik musi udowodnić pracodawcy, że nadaje się do wykonywania stawianych przed nim obowiązków i jest godny zaufania. Choć istnieją pracodawcy, którzy chętnie podejmują się zatrudniania na czas nieokreślony, to nadal należy przepracować określony czas. Ustawodawca dba o interes pracownika, przez co maksymalna ilość umów na czas określony, jaką może on otrzymać to trzy- czwarta z automatu staje się umową na czas nieokreślony. Tak samo jest w przypadku czasu zatrudnienia- 33 miesiące to maksymalny czas zatrudnienia na umowę na czas określony.

Jakie masz przywileje?

Droga do wymarzonej formy zatrudnienia to także określone przywileje. Należy do nich przede wszystkim prawo do urlopu. Pracownikowi przysługuje określona ilość dni wolnych od pracy w zależności od stażu zatrudnienia. Wykorzystany roczny urlop musi w sobie zawierać nieprzerwany odpoczynek w wysokości 14 dni. Dodatkowo panowie, którym urodziło się dziecko mają prawo do skorzystania z czternastodniowego urlopu ojcowskiego, na który pracodawca musi udzielić zgodę.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*