Praca wykonywana poza zakładem

Twoja praca wiąże się z wyjazdami służbowymi? Musisz znać swoje prawa i obowiązki. Delegacje są bowiem szczególną formą wykonywania umowy o pracę, która normowana jest szeregiem przepisów. Choć wydawać by się mogło, że nieuczciwi pracodawcy nie mają już pola manewru ze względu na obowiązujące regulacje prawne, to nadal wykorzystują oni niewiedzę swoich podwładnych. Co warto wiedzieć na temat wyjazdów służbowych, by nie dać się oszukać?

Praca za granicą

Podróż służbowa może dotyczyć wyjazdów poza miejsce pracy zarówno w kraju, jak i za granicą. W każdym przypadku obowiązek zwrotu kosztów wyjazdu ponosi pracodawca. Jest on regulowany przez przepisy znajdujące się w Kodeksie pracy. Mówiąc o zwrocie kosztów podróży służbowej ustawodawca ma na myśli koszt wyżywienia oraz tak zwane zwiększone koszty wyżywienia. Diety zagraniczne nie mają jednej, ustalonej kwoty- zależy ona od kilku czynników, między innymi od czasu, w jakim pracownik znajdował się w delegacji, a także od dobowych stawek, które obowiązują w kraju, do którego delegowany jest dany pracownik.

Czas delegacji

Ustalone w oparciu o stawki krajowe diety oblicza się także na podstawie czasu, jaki pracownik spędził w podróży służbowej. Jeśli jego praca wykonana została w czasie krótszym, niż osiem godzin, wówczas może liczyć na 1/3 dobowej kwoty diety. Podróż służbowa trwająca miedzy osiem a dwanaście godzin oznacza zwrot w wielkości połowy kwoty diety, natomiast pobyt powyżej dwunastu godzin to pełna dieta dla pracownika. Warto o tym pamiętać podczas rozliczeń z pracodawcą.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*