Dowiedz się o więcej o swojej pracy

Dowiedz się o więcej o swojej pracy

Podejmując się zatrudnienia w dowolnym zakładzie pracy przysługuje nam szereg uprawnień, które pracodawca musi spełnić.

Niezależnie czy jest to umowa na czas określony, czy nieokreślony- istnieją zapisy prawne mówiące, że pracownik ma prawo do urlopu, czy określonego czasu wypowiedzenia. Właśnie na temat tej drugiej kwestii stworzyliśmy nasz artykuł. Wiele osób nie zdaje sobie bowiem sprawy, że otrzymane przez nich wypowiedzenie rządzi się określonymi prawami.

Należy Ci się czas

Skupmy się na umowie na czas nieokreślony. Jest ona niewątpliwie najbardziej pożądaną przez pracownika umową, ze względu na to, iż otwiera ona wiele dróg do otrzymania kredytu z banku, czy trudnością z jej wypowiedzeniem. Jest to jednak możliwe. Warunkiem wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony jest odbycie tak zwanego okresu wypowiedzenia. W zależności od czasu trwania stosunku pracy ma on różną długość. W przypadku, gdy zatrudnienie w zakładzie pracy trwało powyżej 3 lat okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące. Jeśli pracownik zatrudniany był między 6 miesięcy, a 3 lata to wynosi on miesiąc, natomiast czas pracy poniżej 6 miesięcy to dwutygodniowy okres wypowiedzenia.

Niekoniecznie stałe wartości

Warto jednak pamiętać, że wymienione wyżej okresy wypowiedzenia nie zawsze wynoszą dokładnie tyle. Dlaczego? Osoba, której praca związana była z materialną odpowiedzialnością może mieć wydłużony okres wypowiedzenia, natomiast firma, która postawiona została w stan upadłości bądź likwidacji może skrócić obowiązujący czas wypowiedzenia. Wszystko zależy od sytuacji pomiędzy zakładem pracy, a pracownikiem.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*