Diety zagraniczne- nie daj się oszukać pracodawcy

Diety zagraniczne- nie daj się oszukać pracodawcy

Praca wielu osób w Polsce polega na częstych podróżach poza miejsce właściwe miejsce zatrudnienia.

Wiąże się to często z dodatkowymi kosztami, jakie musi ponieść pracownik. Podróże służbowe mogą trwać bowiem zdecydowanie dłużej, niż jeden dzień roboczy. Koszty wyżywienia, często również noclegu są więc kwestią, z jaką należy się liczyć podczas wyjazdów służbowych. Jak zadbać wówczas o swój interes i otrzymać diety zagraniczne w zamian, za wyjazd?

Wielkości zwrotów i za co przysługują

Podróż służbowa oraz jej koszty stoją po stronie pracodawcy. Można ubiegać się o zwrot kosztów posiłku, noclegu, a także innych czynności, za jakie płaciliśmy podczas wyjazdu. Zakłady pracy posiadają z góry ustalone diety dobowe, do których wysokości gwarantowany jest zwrot. Warto pamiętać jednak, że nie w każdym przypadku pracownikowi przysługuje pełna kwota zwrotu. Jest ona uzależniona od czasu, jaki pracownik spędził w delegacji. Jeśli więc spędziłeś poza miejscem pracy mniej, niż 8 godzin przysługuje Ci do 1/3 kwoty diety zagranicznej. Podróż służbowa trwająca między 8 a 12 godzin honorowana jest połową tej kwoty, natomiast wyjazd ponad 12 godzinny gwarantuje pełną kwotę diety dobowej.

Pamiętaj o dokumentacji!

Sama podróż służbowa nie gwarantuje jednak otrzymania zwrotu. Zwłaszcza w przypadku kosztów noclegu w zakładach pracy wymagane jest przedstawianie odpowiednich dokumentów, obrazujących koszty, jakie poniósł pracownik w związku z nocowaniem poza miejscem wykonywania pracy. Jest to związane z limitami za nocleg, do których zakład pracy gwarantuje zwrot.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*