Walka z komornikiem- czy to konieczne?

W życiu dochodzi do różnych sytuacji, także do tych bez wyjścia, kiedy brakuje nam pieniędzy na spłatę bieżących zobowiązań. Nie oznacza to jednak, że cały posiadany przez nas majątek zostanie błyskawicznie zajęty przez komornika i zlicytowany. Wystarczy trochę bardziej zapoznać się z tematem, by wiedzieć jak funkcjonuje urzędnik na stanowisku komornika. Czy rzeczywiście to oznacza nasz koniec?

 

Pierwsza zasada: współpracuj.

 

Często ludzie, których dotykają problemy finansowe nie widzą wyjścia, gdy grozi im zajęcie komornicze. Nie zdają sobie oni sprawy jednak z tego, ze komornik nie ma prawa zostawić nas bez środków do życia i jemu także zależy przede wszystkim na dogadaniu się z dłużnikiem. Wielu z nich ma bowiem na głowie większe kwoty pieniężne niż te, których dotyczy Twoja sprawa. Prawdopodobnie Twój pierwszy kontakt z komornikiem będzie polegał na ustaleniu niewielkich rat, które będziesz płacił mu w zamian za współpracę. Może obejść się więc bez spektakularnych zajęć i licytacji.

 

Nie zostaniesz z niczym

 

Warto pamiętać, dlatego podkreślimy to jeszcze raz: komornik nie może zostawić nas bez środków do życia. Szczególnie osoby w wieku emerytalnym bardzo martwią się o swój los, ponieważ jedynym ich źródłem dochodu pozostaje emerytura. Oczywiście komornik ma prawo zająć ją, by spłacić nasze zobowiązania, lecz zgodnie z prawem może ściągać jedynie część z całego świadczenia. Przepisy przewidują, że w przypadku zajęcia komorniczego emerytury można pobierać jedynie 25% jej wartości. Jeśli więc masz podejrzenie, że komornik pracujący w Twojej sprawie łamie prawo- zgłoś to na policję lub do prokuratury.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*