Problematyka opinii sądowych

Każdy proces sądowy musi być przeprowadzany według obowiązujących zasad fair trial, czyli prawa do uczciwego i rzetelnego procesu sądowego. Bez względu na czyn, który jest przedmiotem sporu, mamy pełne prawo do tego, aby zostać sprawiedliwe potraktowanym przez sąd.

Co zrobić, gdy opinia jest niesprawiedliwa?

Każdy ma prawo do adwokata i rzetelnego procesu, ale aby tak się stało, w wielu przypadkach niezbędne jest powołanie biegłego sądowego, który wyda niezależną i fachową opinię. Niestety rzeczywistość sądowa nie jest tak idealna jak ta, którą przedstawiają kodeksy, dlatego wielokrotnie zdarza się, że powoływani są biegli spoza listy, którzy “wygrywają” ceną (koszty ekspertyzy są bardzo wysokie, dlatego strony często wybierają takiego eksperta, który nie będzie za dużo kosztował). Z tego właśnie powodu, pojawia się wiele głosów dotyczących tego, że opinia biegłego nie zawsze jest rzetelna, albo nasze wątpliwości budzi wybór specjalisty, który np. ma prywatne stosunki ze stroną przeciwną. Wówczas nie ma żadnych wątpliwości, że proces nie jest przeprowadzony w rzetelny sposób i mamy prawo powołać kolejnego biegłego lub zaskarżyć wyrok sądu.

Niesprawiedliwa opinia sądowa

Jeśli czujemy, że doszło do nadużyć podczas wydawania opinii sądowych w postępowaniach karnych, należy jak najszybciej porozmawiać o tym ze swoim prawnikiem. Przy przedstawieniu odpowiednich dowodów, mamy prawo powołać innego biegłego, który ponownie rozpatrzy naszą sprawę i przedstawi ją podczas kolejnej sprawy. O powołanie kolejnego biegłego, który wykona ekspertyzę, możemy się ubiegać w następujących przypadkach:

  • stwierdzenie błędów w ekspertyzie;
  • ujawnienie prywatnych kontaktów z drugą stroną;
  • podejrzenie wpłynięcia na opinię.

Pamiętajmy, że mamy prawo do uczciwego procesu, dlatego jeśli czujemy się pokrzywdzeni w wyniku przedstawionej opinii biegłego, warto ją dokładnie przeanalizować, aby znaleźć powód, który umożliwi nam powołanie kolejnego eksperta.

 

2 Komentarze

  1. Dzięki za treść. Drugi raz spotkałem się już z sytuacją, kiedy opinia sądowa była dla mnie krzywdząca. Do tej pory myślałem, że nie można nic zrobić w tym przypadku. Teraz już widzę, że trzeba walczyć o swoje. Następnym razem udam się do prawnika!

  2. W takim przypadku warto udać się do prawnika – święta racja. On często potrafi pomóc w przypadku takich sytuacji. Miałam raz taką sprawę – okazało się, że inny świadek wpłynął na opinię biegłego… Myślałam, że to się zdarza tylko w filmach. A jednak nie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*